Projekt „ Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”

W grudniu 2014 r. Pani dyrektor Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Rakoniewicach Bernadeta Bielec zgłosiła gimnazjum do udział w Projekcie Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu” organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Na zaproszenie Ministerstwa odpowiedziało 990 szkół, z czego do projektu zostało zakwalifikowanych 150 szkół gimnazjalnych, w tym nasza szkoła.

Dnia 12 stycznia 2016 roku w ramach realizacji ww projektu odbyły się w naszej szkole warsztaty poświęcone możliwościom i zagrożeniom, jakie niesie ze sobą używanie Internetu.Celem warsztatów było wyposażenie uczniów w praktyczną wiedzę z zakresu organizacji i funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, a także praw i obowiązków świadków ofiar przestępstw. Co najważniejsze, zakres tematyczny warsztatów wykraczał poza obowiązujące podstawy programowe. Warsztaty różniły się od standardowych lekcji. Zostały użyte nowatorskie, niestosowane, na co dzień, metody szkoleniowe.

Warsztaty trwały dwie godziny, uczestniczyło w nich 32 uczniów klas drugich gimnazjum. Celem warsztatów było skłonienie młodzieży do zastanowienia się, czy sposób korzystania przez nich z Internetu jest zgodny z prawem i czy nie narażają siebie lub swoich znajomych na niebezpieczeństwo, umieszczając w nim np. zdjęcia lub dane. Miały też wskazać im nowe rodzaje przestępstw i ich skutki prawne, a także pokazać, jak można się przed niektórymi zagrożeniami uchronić.

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało też poradnik dla młodzieży dostarczony dzień przed realizacją warsztatów. Publikacja ta ma pomóc młodzieży bezpiecznie korzystać z Internetu, wyczulić ich na zjawisko cyberprzemocy: włamania na konta na portalu społecznościowym, tworzenia obrazków, memów, filmów ośmieszających daną osobę czy też uwodzenia osób małoletnich w Internecie. Ma też przyczynić się do wzrostu świadomości i zainteresowania systemem prawnym w Polsce.

Dodano: 21.01.2016 / Autor: