Dzień Patrona

Dnia 26.02.2016 roku odbyła się uroczystość poświęcona obchodom Dnia Patrona w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Rakoniewicach. Apel z tej okazji przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści. Była to doskonała okazja do przypomnienia, jak ważną rolę dla Polaków odegrało Powstanie Wielkopolskie. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali okolicznościowe pieśni patriotyczne, w słowie wiążącym przypomnieli historię i przebieg Powstania.

Uroczystość była szczególnie wyjątkowa, ponieważ w ZSG w Rakoniewicach otwarta została Izba Pamięci – miejsce szczególne dla każdego ucznia, pozwalające dotknąć materialnych dowodów minionych czasów związanych z życiem szkoły i Powstaniem. Bogata kolekcja fotografii dawała możliwość odnalezienia swoich bliskich, uświadomienia znaczenia tradycji dla każdego z nas. Wśród dokumentów są stare fotografie, kroniki (od 1920 roku) i dzienniki (między innymi pierwszy dziennik lekcyjny po II wojnie światowej z roku 1945/1946) oraz dokumenty Szkoły i ręczny odpis Złotej Księgi Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Rakoniewicach.

Wydarzenie to nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby nie zaproszeni goście.  Podczas części oficjalnej Burmistrz Rakoniewic dr Gerard Tomiak wraz z dyrektorem Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Rakoniewicach Bernadetą Bielec wręczyli Henrykowi Krystkowi – dyrektorowi Archiwum Państwowego w Poznaniu Złotą Księgę Towarzystwa Powstańców
i Wojaków w Rakoniewicach, która byłą w posiadaniu dyrektora szkoły.

Wiele miłych słów usłyszeliśmy od Leszka Jana Szczepaniaka – dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Lesznie oraz Tomasza Dolaty – Sekretarza Powiatu Grodziskiego, który reprezentował Starostę Powiatu Grodziskiego pana Mariusza Zgaińskiego.

Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu – Tadeusz Musiał podkreślił wagę odnalezionego dokumentu dla historii i losów uczestników walk powstańczych. Na ręce Bernadety Bielec pani Anna Formaniewicz – kierownik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa przekazała mapę szkolną, pochodzącą z 1923 roku.

Organizatorzy otrzymali wiele dowodów sympatii od zaproszonych gości, reprezentujących instytucje samorządowe i oświatowe Gminy.

Po uroczystości nastąpiło otwarcie Izby Pamięci, która mieści się w holu Szkoły. Oglądanie starych fotografii, kronik i dzienników wiele wzruszenia dostarczyło zwłaszcza emerytowanym pracownikom, dla których stanowiło spotkanie z czasami ich młodości, a wspomnienia z lat ich pracy były głównym tematem długich rozmów. Izba Pamięci dostępna jest nie tylko dla pracowników szkoły i uczniów. Podczas wywiadówek rodzice oraz dziadkowie będą mogli również wrócić do przeszłości i powspominać dawne czasy.

Dodano: 09.03.2016 / Autor: Dominika Wyrwał