Dodano: 2024-05-01, Wycieczka do Kłodawy

17 kwietnia uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami oraz kilkoro uczniów klas szóstych i siódmych udali się na wycieczkę do Kłodawy. Celem było zwiedzanie największej i najgłębszej w Polsce czynnej kopalni soli. Jest tam wydobywana najczystsza sól kamienna na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie.

Kłodawskie pokłady soli powstały 250 mln lat temu i od tego czasu pozostawały nietknięte głęboko pod ziemią. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego,
dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Znajduje się też tam pokład soli magnezowo- potasowej, wykorzystywanej w celach leczniczych. Wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą.

600 metrów pod ziemią znajduje się najgłębsza w Polsce trasa turystyczna. Aby tam się dostać uczniowie wraz z wychowawcami
i przewodnikami zjechali klatką w prawdziwym szybie górniczym z prędkością 6 m/s! Trasa ponad 2,5 godzinnego zwiedzania wiedzie wyrobiskami korytarzowymi, pośród pokładów unikatowej soli różowej, do podziemnej kaplicy św. Kingi. Przwodnicy przedstawili historię powstania złóż kłodawskich oraz opowiedzieli o zastosowaniu soli. Każdy uczestnik wycieczki mógł zabrać na pamiątkę bryłkę soli.

Choć trochę daleka, ale na pewno warta polecenia wycieczka, na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Celestyny, Iwony, Piotra