POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY

Powstańcy Wielkopolscy to bohaterowie niosący nam wolność po dziesiątkach lat niewoli. Powstańcy to Ci, dla których WOLNOŚĆ, to nie tylko zwykłe słowo. Dzięki bohaterskim czynom tych niezwykłych ludzi możemy dziś chodzić do Naszej Szkoły! Uczyć się w języku polskim wiedzy o świecie i życiu. Mieć poczucie bezpieczeństwa i wiedzieć, że Patriotyzm to nie tylko pustobrzmiące słowo.

W listopadzie 1918 roku, kiedy pojawiły się przesłanki wolnościowe, nasi pradziadkowie z ziemi rakoniewickiej ruszyli po wolność. Zorganizowali oddziały, których zadaniem było wyparcie wroga z polskiej ziemi. Początkowo oddziały te działały pod przykrywką Towarzystwa Gimnastycznego "SOKÓŁ". Jednak cel związkowców był jeden WOLNOŚĆ! Na czele organizacji stanęli Stanisław Siuda, Stefan Jasiński i Franciszek Brzozowski.

Pierwszy zryw wolnościowy, który miał miejsce w chwili przyjazdu do Poznania Ignacego Paderewskiego (26/27 grudnia 1918r.) nie przyniósł zamierzonego skutku. Na początku stycznia 1919 r. dowódcą oddziałów powstańczych na teren, m.in. Rakoniewic, został podporucznik Kazimierz Zentkeler. 3 stycznia oddziały Siudy zajęły Rakoniewice. Jednak dopiero 4 stycznia, po godzinie 11, kiedy walki na terenie okolic Rakoniewic przybrały na sile, zaczęła rysować się nadzieja odzyskania wolności. Tego samego dnia, późnym popołudniem, po wycieńczających walkach, Rakoniewice były wolne.

W trakcie walk, za broń chwytali wszyscy mieszkańcy miasta, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Te drugie świadczyły pomoc medyczną poszkodowanym rakoniewiczanom, w szpitalu polowym, który działał dzięki ofiarności miejscowych aptekarzy i lekarzy. Każdy kto tylko mógł wykazywał się chęcią niesienia pomocy, a ich ofiarność, poświęcenie i bohaterskie czyny zaowocowały dzisiejszą Wolnością.

Dlatego właśnie, my uczniowie, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Rakoniewicach, jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię wspaniałych Patriotów, jakimi byli POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY.

Sergiusza, Teofila, Zyty